Paauglystė kupina tiek džiaugsmų, tiek ir iššūkių. Tai metas, kuomet patiriame pirmąją meilę, sutinkame tikrus draugus ar išmokstame vairuoti automobilį. Ateitis, kurioje įmanoma viskas, mums atrodo ranka pasiekiama. Kita vertus, tuo pat metu paaugliai susiduria ir su įvairiomis emocijomis, bando atrasti save ir savo vietą pasaulyje. Santykiai su tėvais ir bendraamžiais, mokykla bei kiti iššūkiai tik dar labiau sustiprina emocijų sūkurį. Tačiau būtent ši sudėtinga pusiausvyra tarp džiaugsmo, nerimo ir nežinomybės daro paauglystę puikia tema dramatiškiems ir įtraukiantiems televizijos serialams.
Tiesą sakant, pastarasis dešimtmetis tapo tikru serialų paaugliams renesansu. Serialai jaunimui apima platų žanrų spektrą – nuo antgamtinių sagų iki kasdienybės dramų. Geri paaugliški serialai leidžia ne tik atsipalaiduoti ir pabėgti nuo kasdienybės, bet ir padeda geriau suprasti save bei aplinkinius. Laimei, šiandien turime daugiau aukštos kokybės serialų paaugliams nei bet kada anksčiau. Taigi, šiame sąraše atrinkome 25 bene geriausius visų laikų serialus jaunimui, kuriuos tikrai verta pažiūrėti.
„Bafi, vampyrų žudikė“ (Buffy the Vampire Slayer, 1997-2003)
„Bafi, vampyrų žudikė“ - tai tikrai išskirtinis paaugliškas serialas. Šis kultinis projektas, puikiai derindamas romantiką, dramą, tragediją ir įtampą, iškėlė jaunimo serialų žanrą į dar neregėtas aukštumas. Unikalus, kovos su tamsiosiomis jėgomis ir visiškai žemiškų paauglių problemų derinys, tapo tikra televizijos sensacija. Autoriai puikiai suprato, kad serialas, kuriame figūruoja vampyrų medžiotoja, negali būti visiškai rimtas. Todėl čia meistriškai balansuojama tarp ironijos ir dramos, kartais naudojant ir aštresnius dialogus bei nelabai patogias situacijas. Kita vertus, seriale „Bafi, vampyrų žudikė“ taip pat nepabijota nagrinėti ir sunkių išsiskyrimo bei artimųjų netekties temų.
„Riverdeilas“ (Riverdale, 2017-2023)
„Riverdeilas“ - tai tamsi ir dramatiška paauglių gyvenimo interpretacija. Serialo centre – Archie Andrews (K.J. Apa) ir jo draugų kompanija: intelektualusis išsišokėlis Jughead Jones (Cole Sprouse), švelnioji Betty Cooper (Lili Reinhart) bei turtingoji Veronica Lodge (Camila Mendes). Ši ketveriukė susiduria su tokiais iššūkiais kaip serijiniai žudikai, organizuotas nusikalstamumas ar net - fanatikai organų vagys! Nors „Riverdeilas“ sulaukė nemažai kritikos, tačiau tamsus serialo stilius, išradingi dialogai, stilingi kostiumai bei visiškas realybės ignoravimas, pavertė jį vienu įdomiausių televizijos projektų. O viskas prasidėjo tik kaip paprasta istorija apie įprastą paauglių grupę, tiriančią klasės draugo mirtį.
„Niekada to nedariau“ (Never Have I Ever, 2020-2023)
Kartais būti penkiolikos užknisa. Nežinai, kas esi, ką veikti ar su kuo leisti laiką, bet esi visiškai tikras, kad aplinkiniai akylai stebi kiekvieną tavo klaidą. Mindy Kaling komedija „Niekada to nedariau“, puikiai perteikia šią paauglišką kasdienybę, derindama nuoširdumą, realistiškumą ir humorą. Pagrindinė serialo herojė Devi, nuolat susiduria ne tik su tipiškais paaugliškais iššūkiais, bet ir su identiteto paieškomis tarp labai skirtingų amerikietiškos ir indiškos kultūrų. Jeigu ieškote paaugliškos komedijos, kuri ne tik būtų juokinga, bet ir atspindėtų tikrą gyvenimą, „Niekada to nedariau“ – puikus pasirinkimas.
„Trečiadienė“ (Wednesday, 2022)
Serialas „Trečiadienė“ – tai žavingas fantastinės komedijos ir siaubo žanrų mišinys. Seriale puikiai perteikti paauglystės laikotarpio iššūkiai, tačiau tai daroma su savitu juodu humoru. Jennos Ortegos įkūnyta Trečiadienė, akimirksniu užkariavo žiūrovų širdis, o nepakartojamas Timo Burtono vizualinis stilius, suteikia serialiui nostalgišką žavesį. Po pašalinimo iš įprastos mokyklos, 16-metė Trečiadienė Addams yra siunčiama į Nevermore akademiją – internatinę mokyklą „ypatingiems“ jaunuoliams. Nors iš pradžių ji siekia iš ten pabėgti, tačiau smalsumas priverčia ją pasinerti į paslaptingus miestelio įvykius. Galiausiai Trečiadienė imasi tyrinėti šį mįslingą miestelį ir atskleidžia šokiruojančias paslaptis.
„Everything Now“ (2023)
Serialas „Everything Now“ atsisakė įprastų paaugliškų dramų šablonų ir siūlo žiūrovams netikėtai nuoširdų, jautrų ir autentišką žvilgsnį į jaunimo gyvenimą. Kiekviena detalė šiame seriale padeda sukurti vientisą istoriją, kurioje nevengdama pavaizduoti įvairių paauglystės iššūkių ir tikroviškų konfliktų. Serialo „Everything Now“ centre – Mia (Sophie Wilde), paauglė, kuri tik ką baigė septynių mėnesių valgymo sutrikimų gydymo programą. Tačiau greitai tampa aišku, kad Mijos kelias link visiško pasveikimo nėra toks paprastas, kaip mano visi ją supantys žmonės.
„On My Block“ (2018-2021)
„On My Block“ yra drąsus, neįprastas ir šiek tiek provokuojantis paauglių gyvenimo paveikslas, kuriame nesuderinami kultūriniai skirtumai persipina su sudėtinga gatvės realybe. Serialo centre, keturių paauglių gyvenimas gaujų valdomose Los Andželo gatvėse. Žiūrint pirmuosius serialo epizodus, greitas tempas ir gausybė gatvės žargono gali išmušti iš vėžių. Tačiau tik einant pasibaigusio epizodo titrams supranti, kad čia kiekviena detalė, nuo dialogų iki muzikos, buvo kruopščiai apgalvota, siekiant sukurti kuo stiprią ir autentišką atmosferą.
„Vampyro dienoraščiai“ (The Vampire Diaries, 2009-2017)
„Vampyro dienoraščiai“ pasirodė pačioje vampyrų mados viršūnėje ir pasiūlė gilius apmąstymus apie sielvartą, meilę ir žmogiškąsias emocijas. Prasidėjęs kaip tipiškas serialas paaugliams su antgamtiniais elementais, vėliau jis virto įtraukiančiu ir dažnai šiurpiu pasakojimu apie vampyrus, vilkolakius, raganas ir kitokias antgamtines būtybes. Serialas pasakoja apie našlaitę paauglę Elena Gilbert (Nina Dobrev), kurios gyvenimas nepažįstamai pasikeičia susipažinus su broliais vampyrais Stefanu (Paul Wesley) ir Damonu (Ian Somerhalder). „Vampyro dienoraščiai“ puikiai sujungia paauglišką kasdienybę su su įtemptais ir šiurpiais antgamtiniais siužetais bei mistine romantika. Galiausiai, jis sukūrė vieną geriausių meilės trikampių šiuolaikinėje televizijoje!
„Jaudinantys Sabrinos nuotykiai“ (Chilling Adventures of Sabrina, 2018-2020)
„Jaudinantys Sabrinos nuotykiai“ - tai neįprastas ir drąsus bandymas perkurti žinomą jaunosios raganos personažą. Serialas meistriškai derina paaugliškos dramos elementus su mistika ir siaubu. Kiernan Shipka, puikiai žinoma iš „Mad Men“, dominuoja ekrane savo įtaigia vaidyba. Nors šiame seriale, kaip ir kituose paaugliams skirtuose projektuose, romantikos netrūksta, tačiau jo pagrindas – tamsus ir mistinis burtų bei demonų pasaulis, kuris su kiekviena nauja serija tampa vis gilesniu.
„Euforija“ (Euphoria, 2019)
„Euforija“ radikaliai pakeitė paaugliškų serialų pasaulį. Šis provokuojantis projektas nevengia rodyti tamsios paauglių gyvenimo pusės ir atskleidžia sudėtingą šiuolaikinio pasaulio realybę. Jame pagrindinis dėmesys seriale yra skiriamas ne tik siužetui, bet ir vizualiniam stiliui. Depresiją sergančią paauglę narkomanę įkūnijusi Zendaya, ir kiti serialo aktoriai, sukūrė itin įsimintinus personažus, kurie tikriausiai juos lydės visą karjerą. Nors kai kuriems žiūrovams „Euforija“ gali pasirodyti pernelyg provokuojantis, tačiau reikia pripažinti, kad šis serialas jau tapo kultiniu reiškiniu.
„Sekso terapija“ (Sex Education, 2019-2023)
Tu esi nedrąsus, protingas ir jautrus paauglys (Asa Butterfield), kurio motina (Gillian Anderson) žinoma seksologė, o tėvas (James Purefoy) – gana dažnas svečias namuose. Taip pat tu turi geriausią draugą, kuris nuolat užkliūna mokyklos chuliganams, ribotą socialinį gyvenimą ir nepaaiškinamą baimę savo peniui. Tu dar įsimylėjęs mokyklos gražuolę, kuriai reikia pinigų. Taigi, savaime aišku, kad tu atidarai sekso terapijos kliniką paaugliams tuščiame mokyklos tualete, taip? „Sex Education“ – tai drąsi ir žavinga paaugliška komedija su puikiai išvystytais personažais ir įtraukiančiu siužetu.
„Beverli Hilsas, 90210“ (Beverly Hills, 90210, 1990-2000)
„Beverli Hilsas, 90210“ – tai kultinis serialas, greitai tapęs sinonimu prabangiam ir blizgančiam paaugliškam gyvenimui. Serialas pasakoja apie du brolius iš Minesotos, kurie persikelia į Kaliforniją ir pradeda naują gyvenimą prestižinėje Beverly Hills mokykloje. Pradėjęs kaip paprasta paaugliška drama, serialas greitai virto įtraukiančiu pasakojimu apie brandą ir gyvenimo iššūkius. Serialas, kuriame vaidino Tori Spelling, Shannen Doherty, Luke Perry ir Jason Priestley, savo laiku tapo tikru fenomenu.
„Darija“ (Daria, 1997-2002)
„Daria“ – tai puikus 90-ųjų kultūros atspindys. Šis animacinis serialas išsiskiria ironišku ir kritišku žvilgsniu į paauglišką gyvenimą. Protinga ir sarkastiška Daria Morgandorffer tapo daugelio, nesugebančių prisitaikyti prie bendraamžių, jaunuolių idealu. Gyvendama priemiestyje ji nuolat susiduria su savo išlepinta ir populiariaja seserimi Quinn bei darboholikais tėvais. Tačiau išgyventi kasdienybę ir įveikti paaugliškus iššūkius Darijai padeda geriausia draugė Jane ir roko grupėje grojantis jos brolis. Darija – tai ne tik animacinis personažas, bet ir visos kartos simbolis, o serialas išlieka aktualus ir šiandien.
„Keisti dalykai“ (Stranger Things, 2016)
„Keisti dalykai“ nukels mus į aštuntojo dešimtmečio ameriką ir privers pajausti nostalgiją šiam laikotarpiui, net jeigu jame niekada ir nebuvote. Seriale grupė drąsių vaikų ir paauglių kovoja su tikrų tikriausiais monstrais (tiek realiais, tiek ir vidiniais) bei leidžia laiką prekybos centre. Tai nostalgiškas sapnas ir kartu bauginantis košmaras. Serialas puikiai balansuoja tarp šiurpios atmosferos ir žaismingos paaugliškos kasdienybės. Nors siaubo elementai yra svarbūs ir kartais netgi šokiruojantys, jie puikiai kontrastuoja su mielais ir kartais juokingais kasdienio gyvenimo momentais. Tačiau tikrasis „Keistų dalykų“ sėkmės pagrindas – tai kruopščiai sukurta aštuntojo dešimtmečio estetika ir įtikinami personažai bei jų tarpusavio ryšiai. Draugystė ir šeima yra kur kas stipresni serialo elementai nei pačios baisiausios monstrų istorijos.
„Betė“ (Betty, 2020-2021)
„Betty“ - tai serialas apie laisvę, kuris gali atpalaiduoti net ir labiausiai įsitempusį žiūrovą. Serialas pasakoja apie jaunų merginų riedlentininkių gyvenimą Niujorke, jų draugystę, meilę, konfliktus ir džiaugsmą. Jos kas dieną mokosi naujų triukų, kovoja su stereotipiniu požiūriu į merginas ir tiesiog mėgaujasi bendravimu. Dede Lovelace (Janay), Nina Moran (Kirt), Ajani Russell (Indigo), Rachelle Vinberg (Camille) ir Moonbear (Honeybear) įkūnija tikroviškus ir žavingus personažus, kurių draugystė tapo pavyzdžiu daugeliui.
„The Owl House“ (2020-2023)
Į vasaros stovyklą susiruošusi Luz, netikėtai atsiduria paslaptingame ir pavojingame magijos pasaulyje, pastatytame ant milžiniško ir seniai mirusio demono kūno. Šiame magiškame krašte yra tokių vietovių kaip „Kelio sąnarys“, „Dilbio miškas“ ar „Nagų slėnis“, kuriose, žinoma, gyvena įvairiausių piktų burtininkų ir demonų. Taigi, padedama mielojo Demonų Karaliaus, ji pradeda mokytis magijos iš maištaujančios ir ekscentriškos raganos Edos. Serialo kūrėjai puikiai išmano paaugliškos dramos niuansus, tačiau juos visus apverčia aukštyn kojomis. Pavyzdžiui, mokyklinės varžybos čia gali būti mirtinos, tėvai – žudikai, o draugystė – pavirsti tikru košmaru. Toks neįprastas derinys greitai pavertė „The Owl House“ mėgstamiausiu daugelio paauglių serialu.
„Širšės“ (Yellowjackets, 2021)
„Širšės“ - tai serialas, kuriame 90-ųjų siaubo elementai puikiai dera su šiuolaikiška detektyvine istorija, paaugliškomis dramomis ir mistika. Serialas prasideda 1996 metais, kai merginų futbolo komanda keliauja į nacionalinį čempionatą. Tačiau jų lėktuvas, sudūžta kažkur Kanados kalnuose, todėl merginoms tenka 19 mėnesių kovoti už išlikimą. Deja, ne visoms pavyks išgyventi nelaimę. Kita serialo dalis vyksta po 25 metų, kai kelios išgyvenusios merginos susiduria su žurnaliste, norinčia parašyti knygą apie jų istoriją. „Širšės“ yra įtraukianti ir intriguojanti drama, kurioje visos paslaptys atskleidžiamos labai pamažu. Seriale ypatingai įdomiai pavaizduota būtent moteriško išgyvenimo patirtis, kurios labai trūksta kituose panašaus žanro serialuose.
„Derry merginos“ (Derry Girls, 2018-2022)
„Derry merginos“ – tai žavingas ir juokingas serialas apie paaugles merginas, gyvenančias Šiaurės Airijoje 90-aisiais. Nors serialo veiksmas vyksta sudėtingu istoriniu laikotarpiu, jis daugiausia dėmesio skiria kasdieniniams paauglių rūpesčiams, draugystei ir meilės išgyvenimams. Seriale naudojamas specifinis šiam regionui bei laikotarpiui būdingas humoras ir kalba, todėl jį geriausia žiūrėti su subtitrais. „Derry merginos“ – tai šiltas ir juokingas prisiminimas apie 90-uosius, kurį dar labiau pagyvina jaunatviškas humoras.
„Rezervato šunys“ (Reservation Dogs, 2021-2023)
Serialas „Rezervato šunys“ pasakoja apie keturių indėnų paauglių gyvenimą mažame Oklahomos miestelyje. Draugai Bear, Elora, Willie ir Cheese susiburia į savotišką gaują ir siekdami surinkti pakankamai pinigų kelionei į Kalifornija, užsiima smulkiais nusikaltimais. Šiame seriale nėra idealizuotų herojų ar piktadarių, o visi veikėjai pavaizduoti kaip paprasti žmonės. Mūsų ketveriukė taip pat kuria planus, klaidžioja po apylinkes ir kartais įsipainioja į konfliktus. Jie elgiasi kaip tikri paaugliai, o ne kaip suaugę žmonės. „Rezervato šunys“ pasižymi neįprastu atvirumu, autentišku žavesiu ir juodu humoru.
„Jaunasis vilkas“ (Teen Wolf, 2011-2017)
„Jaunasis vilkas“ yra tamsus ir ganėtinai smurtinis paaugliškas serialas su antgamtiniais elementais. Nors tema atrodo jau išsemta, tačiau serialo autoriams pavyko sukurti intriguojantį ir gerai apgalvotą pasaulį, puikiai balansuojantį tarp įtampos, siaubo, romantikos ir humoro. Pagrindinis serialo veikėjas Scottas McCallas (Tyler Posey) yra perspektyvus lakroso žaidėjas, kurio gyvenimas radikaliai pasikeičia, kai jam įkanda vilkolaikis. Tačiau labai greitai paaiškėja, kad vilkolakių ir kitų nakties padarų pasaulis yra daug sudėtingesnis, nei kada galėjai pagalvoti. Viskas komplikuojasi dar labiau, kai Scottas įsimyli Allison (Crystal Reed), kuri, kaip vėliau paaiškėja, kilusi iš senos vilkolakių medžiotojų šeimos.
„Negyvenama sala“ (The Wilds, 2020-2022)
Iš pirmo žvilgsnio, serialas „Negyvenama sala“ gali priminti mums gerai žinomą „Lost“, tik su paauglėmis merginomis. Po lėktuvo katastrofos grupė paauglių atsiduria nepažįstamoje saloje, kur privalo ne tik kovoti už išlikimą, bet ir kažkaip bendrauti. Kiekvienas serialo epizodas atskleidžia vienos iš merginų gyvenimą prieš katastrofą, parodydamas jos rūpesčius ir vidines problemas. Seriale siekiama tikroviškai pavaizduoti paauglių merginų gyvenimą - jos stengiasi kovoti su iššūkiais ir siekia tikslų bet kokia kaina, tačiau kartu, abejoja savo vertybėmis, yra pavydžios, įtarios bei mylinčios.
„Spenceris“ (All American, 2018)
Įkvėptas profesionalaus amerikietiško futbolo žaidėjo Spencerio Paysingerio gyvenimo istorijos, serialas „Spenceris“ pasakoja apie Spencerį Jamesą (Daniel Ezra), futbolininką iš Los Andželo pietų, kurį treneris (Taye Diggs), pasikviečia žaisti savo komandoje Beverly Hillse. Tam, kad galėtų lankyti prestižinę mokyklą, Spenceris privalo persikelti gyventi pas savo trenerį ir jo šeimą. Serialas atskleidžia kontrastingą gyvenimą dviejuose Los Andželo rajonuose. Beverly Hillse, turtingi jaunuoliai, tėvų palikti vieni prabangiuose namuose, susiduria su depresija ir narkotikų priklausomybe. Tuo tarpu Los Andželo pietuose, vaikai auga skurdžioje ir smurto kupinoje aplinkoje, kur jų tykoja gatvės gaujų pavojus. Serialas „Spenceris“ stengiasi subtiliai perteikti sudėtingas ir kartais sunkiai pastebimas problemas.
„Red Oaks“ (2014-2017)
Serialas „Red Oaks“ neapsiriboja vien tik paaugliško gyvenimo vaizdavimu, bet drąsiai žengia į svarbų gyvenimo etapą – perėjimą nuo mokyklos į suaugusiųjų pasaulį. Seriale stebime jaunų žmonių bandymus suprasti savo kelią, atrasti save ir priimti gyvenimo iššūkius. Jame pasakojama apie jauno profesionalaus tenisininko, kilusio iš vidutinės klasės šeimos, ir jaunos menininkės, maištaujančios prieš turtingus tėvus, gyvenimą. Jie abu ieško savo vietos pasaulyje ir stengiasi palaikyti vienas kitą. „Red Oaks“ – tai ne tik puiki komedija, bet ir gyvenimo pamokų kupina istorija primenanti, kad svarbiausia – nebijoti rizikuoti ir siekti savo svajonių.
„Gražiosios melagės“ (Pretty Little Liars, 2010-2017)
Pagal to paties pavadinimo knygų seriją sukurtas serialas „Gražiosios melagės“, iš esmės pakeitė serialų jaunimui pasaulį. Nors paskutiniai sezonai buvo kiek perkrauti, „Gražiosios melagės“ tapo kultiniu reiškiniu, panašiai kaip ir anksčiau minėta „Bafi, vampyrų žudikė“. Po paslaptingo Alison DiLaurentis dingimo, jos draugės Aria, Spencer, Emily ir Hanna pradeda gauti grėsmingas žinutes nuo anonimo, pasivadinusio „A“, kuris grasina atskleisti jų paslaptis. Merginos siekia išsiaiškinti paslaptingojo „A“ tapatybę, tačiau tai padaryti nėra lengva. Nepaisant painių ir ne visada logiškų siužeto vingių, „Gražiosios melagės“ iki paskutinio serialo epizodo išliko vienu populiariausių televizijos projektu.
„Dosono įlanka“ (Dawson’s Creek, 1998-2003)
„Dosono įlanka“, savo laiku, tapo vienu svarbiausių televizijos projektų, padėjusių suformuoti serialų paaugliams etaloną. Dawsonas (James Van Der Beek), Joey (Katie Holmes), Pacey (Joshua Jackson) ir Jen (Michelle Williams) buvo neįprasti paaugliai. Nors jie taip pat išgyveno hormonų audras, tačiau jų kalba ir mąstymas buvo brandesni už bendraamžių. Jie citavo literatūrą ir dalijo išmintį taip, tarsi Žemėje jau būtų praleidę daugiau nei 16 metų. Nepaisant to, serialo autoriaus Kevino Williamsono sugalvotas šiek tiek idealizuotas pasaulis, su įtemptais meilės trikampiais, dramomis ir paaugliškais iššūkiais, tapo tikru serialų jaunimui pavyzdžiu.
„Elitas“ (Elite, 2018)
Šiame ispanų kalbos seriale stebime, kaip trys stipendijas gavę moksleiviai iš paprastų šeimų patenka į prestižinę Las Encinas mokyklą, kurią lanko turtingų ir įtakingų tėvų atžalos. Čia santykius tarp žmonių lemia pinigai ir socialinis statusas, todėl socialinis kontrastas sukuria įtampą ir konfliktus, kurie ir yra pagrindinis serialo siužetinis variklis. „Elitas“ nevengia drąsių temų, tokių kaip seksas, narkotikai ir socialinė nelygybė, priversdamas žiūrovus nuolat spėlioti ir giliau įsitraukti į veikėjų gyvenimus. Serialo autoriai meistriškai balansuoja tarp paaugliškos dramos ir kriminalinio trilerio, kiekvieną sezoną pateikdami naujų mįslių ir staigmenų. Meilės trikampiai, pavydas, išdavystės, paslaptys ir net žmogžudystės – visa tai tampa kasdienybe Las Encinas mokykloje.