Yra žmonių, kurie žiūri tik pačius naujausius filmus. Jie mano, kad viskas, kas pasirodė praeitame amžiuje tiesiog yra neverta jų dėmesio. Kiti žmonės atsisako žiūrėti nespalvotus filmus, nes jie… nespalvoti. Kagi, tegul jie ir toliau daro sau mešką paslaugą, nes tarp senų gerų komedijų yra gausu tikrų šedevrų, kuriuos verta pamatyti bent kartą gyvenime.
„Duck Soup“ (1933)
Broliai Marksai sukūrė daug filmų. Vieni jų buvo geri, kiti – gana vidutiniški. Tačiau pats geriausias jų kūrinys, be jokios abejonės, yra 1933 metų „Duck Soup“. Nors šiais laikais šį filmą būtų galima iš tiesų laikyti labai senu, tačiau teisybės dėlei reikėtų pasakyti, jog jis yra geresnis nei daugelis devintojo dešimtmečio komedijų. Pasirodo, legendiniai broliai Marksai tikrai žinojo, ką daro.
„Bringing Up Baby“ (1938)
Katharine Hepburn ir Cary Grantas - vien tai leidžia suprasti, kad filmas tikrai geras. Grantas šiame filme atskleidžia visiškai kitokią savo pusę ir vietoje įprasto džentelmeno, čia jis įkūnija nervingą ir kiek pašėlusį personažą. Tai, kad filmas buvo sukurtas dar tuomet, kai jūsų seneliai buvo vaikai, visiškai nereiškia, kad šiandien jis prarado savo žavesį. „Bringing Up Baby“ kupinas žavingų personažų ir netikėtų siužeto vingių, kurie privers jus juoktis ir šypsotis viso filmo metu.
„His Girl Friday“ (1939)
„His Girl Friday“ - tai filmas, kurių šiais laikais nepamatysite. Cary Grantas ir Rosalinda Russell, filme įkūnijo prie svarbaus reportažo dirbančius buvusius meilužius ir kartu sukūrė vienus geriausių pasirodymų savo karjerose. Jų meistriškumas, charizma ir sceninė chemija leidžia patikėti personažų santykiais ir tarpusavio kibirkštimis. Dialogai tarsi iš kulkosvaidžio – greiti ir taiklūs, kiekvienas personažas meistriškai žongliruoja sąmojingomis frazėmis. Taigi, jei pasiilgote greito, aštraus ir elegantiško humoro, puikių aktorių pasirodymų ir klasikinio kino magijos – šis filmas kaip tik jums.
„Some Like It Hot“ (1959)
„Some Like It Hot“ - tai filmas, kuris iš pradžių gali pasirodyti kiek klišiniu, kol galiausiai suvokiate, jog būtent jis yra įkvėpimo šaltinis visoms kitoms panašioms komedijoms. Ši klasikinė absurdo komedija savo laiku tapo visiška naujove, o dabar yra tiesiog nepaprastai juokingas filmas. Džekas Lemonas, Tonis Curtisas ir Marilyn Monroe čia sukūrė vienus geriausių savo karjerų pasirodymus ir visiškai pelnytai užsitarnavo Oskaro.
„It's a Mad, Mad, Mad, Mad World“ (1963)
Jei mėgstate klasikines komedijas, tuomet „It’s a Mad, Mad, Mad, Mad World“ yra išties puikus pasirinkimas. Šiame filme rasite visus pagrindinius geros komedijos elementus – absurdines situacijas, gerą humorą bei neužmirštamus personažus. Šis filmas – tarsi kelionė laiku į tikrų komedijų aukso amžių, kadangi leidžia susipažinti su tokiomis šio žanro ikonomis, kaip Sid Caesar, Edie Adams, Milton Berle ar Jonathan Winters.
„Dr. Strangelove“ (1964)
Stanley Kubricko „Dr. Strangelove“ iki šiol yra laikoma viena geriausių antikarinių satyrų kino istorijoje. Filmas nagrinėja branduolinio karo temą, tačiau tai daro per juodojo humoro prizmę. Čia taikliai pašiepiama branduolinio ginklavimosi beprotybė ir šaltojo karo paranoja. Iš esmės Stanley Kubrickas pasiekė atrodytų neįmanomą dalyką – sukūrė juokingą filmą apie branduolinę apokalipsę. Atskirai reikia paminėti ir Peterio Sellerso meistriškumą. Šiame filme Peteris Sellersas atlieka net tris skirtingus vaidmenis. Kiekvienas jo personažas yra visiškai skirtingas ir Sellersas įkūnija juos su nepakartojamu humoru ir preciziška vaidyba.
„A Shot in the Dark“ (1964)
Jei esate klasikinės komedijos ar nepakartojamo Peterio Sellerso talento gerbėjas, tuomet „A Shot in the Dark“ yra būtinas filmas jūsų sąraše. Juk būtent šiame filme gimė charizmatiškas inspektorius Kluzo, kuris iš karto tapo ryškia to meto pop kultūros ikona. Šis filmas ne tik jus prajuokins iki ašarų, bet ir leis įvertinti Sellerso, kaip unikalaus talento komiko, meistriškumą.
„A Hard Day's Night“ (1964)
Septintajame dešimtmetyje prasidėjusi Bitlomanija taip užvaldė JAV, jog populiarioji ketveriukė Liverpulio gavo progą suvaidinti patys save. Šis filmas yra svarbi muzikinio kino istorijos dalis, leidžianti pažvelgti į Bitlomanijos fenomeną ir įvertinti garsiųjų muzikantų aktorinį talentą. Filme ypač išsiskiria Ringo Staras, kuris pasirodė kaip geriausias aktorius iš visos grupės.
„Harold and Maude“ (1971)
„Harold and Maude“ nėra įprasta komedija, kadangi verčia susimąstyti apie svarbius gyvenimo klausimus, bet tuo pačiu metu priverčia šypsotis. Šis filmas sujungia komedijos ir dramos žanrus, kartu nagrinėdamas ganėtinai rimtas temas, tokias kaip gyvenimo prasmė ar mirties baimė. Tačiau tai daroma su humoru ir švelnumu, skatinant žiūrovą susimąstyti. Taigi, jeigu ieškote emociškai paveikios ir intelektualios komedijos, „Harold and Maude“ tikrai nepaliks jūsų abejingų.
„Sleeper“ (1973)
„Sleeper“ užtikrintai galime vadinti labiausiai vykusia ankstyvojo Woody Alleno komedija. Čia jis pasirodo kartu su Diane Keaton, tačiau šį kartą be jokių jautrių temų ar dramatiškų likimo vingių. Filmas „Sleeper“ - tai nenutrūkstantis juokingų ir absurdiškų situacijų srautas, kuriame Keaton netgi mėgina mėgdžioti Marloną Brando. Nepakartojamo komiškumo filmui suteikia ir išradingai pasirinktas mokslinės fantastikos žanras, kuris naudojamas siekiant linksmai pasityčioti iš ateities visuomenės technologijų dominavimo ir socialinių normų.
„Blazing Saddles“ (1974)
Kalbant apie senas geras komedijas, niekaip neišeina nepaminėti ir „Blazing Saddles“. Šis filmas laikomas vienu iš pirmųjų Holivudo filmų, atvirai ir drąsiai naudojusių satyrą ir taikosi tiesiai į to meto rasines problemas bei stereotipus. Filme yra daug kultinėmis vėliau tapusių scenų ir citatų. Jis pasižymi ne tik drąsiu humoru, bet ir meistriškai sukurptais dialogais. „Blazing Saddles“ padarė didelę įtaką vėlesnei komedijos žanro raidai. Filmas įkvėpė kitus kūrėjus būti drąsiais, laužyti įprastus rėmus ir socialiai aktualias temas nagrinėti per komedijos prizmę.
„Young Frankenstein“ (1974)
„Young Frankenstein“ - tai puiki Mary Shelley „Frankenšteino“ parodija, papildyta genialiai kvailomis ir komiškomis scenomis. Nors šis filmas priklauso komedijos žanrui, tačiau jis išlaiko pagarbą originaliai „Frankenšteino“ istorijai. Čia meistriškai atkurta klasikinio filmo atmosfera ir personažai, tuo pačiu juos švelniai parodijuojant. „Young Frankenstein“ ne tik prajuokina, bet ir leidžia iš naujo įvertinti originalią istoriją.
„Monty Python and the Holy Grail“ (1975)
Sunku kalbėti apie senas komedijas ir nepaminėti legendinių britų humoro atstovų „Monty Python“. Nors šis kolektyvas sukūrė daug įsimintinų šou ir filmų, tačiau jų komedija „Monty Python and the Holy Grail“ tapo kultiniu jų kūriniu. Šis filmas - tai absoliuti absurdo komedijos viršūnė. Logika čia visiškai numetama į šoną, o situacijos visiškai netikėtos ir kvailai juokingos. „Šventasis Gralis“ tyčiojasi iš visko - riteriškumo idealų, istorinių filmų pompastiškumo bei viduramžių legendų. Šis filmas tikrai patiks žiūrovams, mėgstantiems absurdišką humorą, netikėtus posūkius ir kvailokai juokingas situacijas.
„Annie Hall“ (1977)
Na taip, Woody Alleno filmai kai kuriems šiuolaikiniams žiūrovams gali pasirodyti keistoki ir sunkiai žiūrimi, tačiau atkreipti dėmesį į „Annie Hall“, tikrai vera. Jei mėgstate intelektualų humorą, šmaikščius dialogus ir nestandartinį pasakojimą, „Annie Hall“ tikrai vertas jūsų dėmesio. Priešingu atveju, juk jis nebūtų tapęs viena iš nedaugelio komedijų, sugebėjusių pelnyti Oskarą už geriausią filmą.
„Slap Shot“ (1977)
Nepamirškime ir devintajame dešimtmetyje stipriai išpopuliarėjusių sporto komedijų. „Slap Shot“ tapo bene pirmuoju iš tiesų sėkmingu filmu, realistiškai vaizdavusiu sporto, o tiksliau - ledo ritulio pasaulį. Skirtingai nuo įprastų sporto filmų, kurie dažnai pateikia idealizuotą ir herojišką sportininkų įvaizdį, „Slap Shot“ pasuko priešingu keliu. Filmas pasakoja apie silpną, sunkioje finansinėje situacijoje atsidūrusią ledo ritulio komandą, kurios žaidėjai ne tik linkę į muštynes, bet ir abejotinus žaidimo metodus. Šis filmas tikrai nėra tradicinė sporto komedija, o dėl savo juodo humoro ir antiherojų, kai kuriems žiūrovams gali pasirodyti neįprastu ar netgi nemaloniu. Tačiau jeigu ieškote originalios ir įsimintinos komedijos apie sportą - „Slap Shot“ būtinas filmas jūsų videotekoje.
„Rock 'n' Roll High School“ (1979)
Nors filme vaidinanti pankroko grupė „The Ramones“, tikrai negali pasigirti profesionaliais aktoriniais sugebėjimais, tačiau „Rock 'n' Roll High School“ vis tiek tapo žiūrovų pamėgta juosta. Filme pagrindinį vaidmenį atlieka P.J. Soles, kuri įkūnija Riff Randell – pankroką dievinančią paauglę, visais įmanomais būdais siekiančią, kad jos mokykloje grotų „The Ramones“. Žinoma, tai sukelia tikrą nevaldomą chaosą!
„The Muppet Movie“ (1979)
Mapetai jau kelis dešimtmečius yra neatsiejama popkultūros dalis, o „The Muppet Movie“ yra puikus būdas geriau susipažinti su Kermitu, Piggy, Gonzo ir kitais personažais. Filme gausu įspūdingų pasirodymų ir muzikinių numerių, kurie pradžiugins tiek vaikus, tiek ir suaugusius. Nors „The Muppet Movie“ gausu šmaikščių situacijų ir dialogų, tai nėra vien tik komedija. Šis filmas, stengiasi priminti mums, kad reikia tikėti gerais dalykais ir visuomet siekti savo svajonių.
„The Jerk“ (1979)
Styvas Martinas yra tikra komedijos legenda, o „The Jerk“ pelnytai laikomas vienu iš pirmųjų ir įtakingiausių absurdo komedijos pavyzdžių. Filmas greitai įgijo kulto statusą ir tapo savotiška socialine satyra, taikliai pašiepiančia amerikietišką svajonę ir materializmą. Filme gausu beprasmiškų situacijų, keistų dialogų ir netikėtų siužeto posūkių, kurie garantuoja puikiai prie televizoriaus ekrano praleistą laiką. „The Jerk“ tapo tikru tramplinu tolimesnei Styvo Martino karjerai kine, todėl jeigu esate absurdiško humoro gerbėjas, šis filmas būtinai turi atsirasti jūsų sąraše.
„Caddyshack“ (1980)
Kai kurie kino mėgėjai „Caddyshack“ vadina visų laikų klasika, viena geriausių kada nors sukurtų komedijų. Ar toks vertinimas nėra šiek tiek perdėtas? Turbūt čia daugiau skonio reikalas. Tačiau su tokia komanda, kaip Bill Murray, Chevy Chase, Rodney Dangerfield ir Ted Knight, tiesiog negali susukti prasto filmo. Tiesmukas ir truputį šiurkštokas humoras, įsimintini personažai, filmo scenos, jau tapusios kultūros dalimi - visa tai daro „Caddyshack“ aktualiu pasirinkimu ir šiandien.
„Airplane!“ (1980)
Jei skaičiuotume juokelių skaičių per minutę, mažai kas galėtų prilygti 1980 metų „Airplane!“. Tai neabejotinai viena geriausių kada nors sukurtų parodijų, padovanojusi Leslie Nielsenui antrąją jaunystę komedijos žanre. „Airplane!“ išskirtinis tuo, kad parodijuoja ne konkretų vieną filmą, o patį katastrofų filmų žanrą. Čia tyčiojamasi iš šio žanro klišių, pernelyg dramatiškų situacijų ir veikėjų stereotipų. Taigi, jeigu ieškote pašėlusios ir negailestingai linksmos komedijos, „Airplane!“ – tiesiog būtinas filmas, kuris garantuos puikiai praleistą laiką ir juoką iki ašarų.
„Private Benjamin“ (1980)
Smagu rekomenduoti filmą, kuriame ryškiausia žvaigždė yra moteris. Ir ne bet kokia moteris, o legendinė Goldie Hawn. Filme „Private Benjamin“ ji įkūnija išlepintą Judy Benjamin, kuri po turtingo vyro mirties nusprendžia stoti į kariuomenę. Čia jai tenka ne tik išmokti griežtos disciplinos, bet ir geriau pažinti save. Goldie Hawn šiame filme atskleidžia savo, kaip aktorės, universalumą. Ji meistriškai perteikia tiek Judy išlepintą prigimtį, tiek ir jos nuotykius kariuomenėje, kuomet jai tenka išmokti disciplinos ir savarankiškumo.
„Cannonball Run“ (1981)
„Cannonball Run“ tikrai nebūtų galima pavadinti kino šedevru. Tai netgi ne geriausias filmas apie automobilius, kuriame kada nors vaidino Burtas Reynoldsas. Vis dėl to, šis filmas – tai išskirtinio pobūdžio komedija, kurią tiesiog privalome įtraukti į savo sąrašą. Filmo siužetas paprastas – nelegalios lenktynės iš rytų į vakarus per JAV. Tačiau būtent šis siužeto paprastumas leidžia sutelkti dėmesį į adrenalino ir juokingų situacijų kupiną kelionę. Nesitikėkite gilių siužeto vingių ar personažų charakterių plėtojimo. „Cannonball Run“ – tai filmas, skirtas tiesiog atsipūsti, pasijuokti iš absurdiškų situacijų ir gerai praleisti laiką.
„An American Werewolf in London“ (1981)
Siaubo komedijos yra išties sudėtingas žanras, kadangi reikia gerai jausti ribą tarp siaubo ir juoko. Johno Landiso „An American Werewolf in London“ tai padaryti pavyko meistriškai. Filmas yra šiurpokas ir kartais netgi gąsdinantis, tačiau tuo pačiu metu gali prajuokinti iki ašarų. Beje, šiame filme yra ir bene garsiausia vilkolakio transformacijos scena kino istorijoje – tai reginys vienu metu kupinas tiek pasibjaurėjimo, tiek ir susižavėjimo. Taigi, jeigu ieškote šiurpuliukų su gera humoro doze, „An American Werewolf in London“ jums garantuos nepamirštamą patirtį.
„Tootsie“ (1982)
„Tootsie“ nėra filmas apie vyrus, mėgstančius persirenginėti moterimis. Filmas bando satyriškai vaizduoti Holivudo pasaulį ir požiūrį į aktores. Nors „Tootsie“ kelia rimtus klausimus, tačiau čia tai daroma su gera humoro doze, o šmaikštūs dialogai ir komiškos situacijos leidžia lengviau suprasti siunčiamą filmo žinutę. Be puikaus Dustino Hoffmano, nepamirštamą įspūdį palieka ir Oskaro laureatė Jessica Lange. Taip pat epizodiniame vaidmenyje galime pamatyti ir jauną Billą Murray.
„Diner“ (1982)
„Diner“ nėra tas filmas, kuriame būtų gausu veiksmo scenų ar siužeto vingių. Čia grupelė draugų tiesiog leidžia laiką kartu 1950-aisiais metais, daug kalbasi ir tiesiog būna kartu. Tačiau būtent šios paprastos akimirkos ir yra viso filmo pagrindas. „Diner“ gausu šmaikščių dialogų, pokštų bei kasdieniškų pokalbių tarp draugų, kurie ir kuria jaukią bei linksmą filmo atmosferą. Filmas puikiai perteikia 1950-ųjų dvasią su jos muzika, mada ir bendru gyvenimo stiliumi. Tai leidžia giliau pasinerti į filmą ir netgi pajusti nostalgišką žavesį laikmečiui, kuriame net nebuvai. Žiūrėdami „Diner“ tikrai prisiminsite savo jaunystės dienas su draugais, kai tiesiog visi kalbėdavotės ir juokdavotės iš nieko.